۱۳۹۸/۰۵/۱۹
معاون فرماندار گراش:

تدابیر لازم برای ذبح بهداشتی گوشت در عید قربان اتخاذ شود

کمیته سلامت و امنیت غذایی شهرستان گراش با موضوع اجرای طرح نظارت بهداشتی در عید قربان به ریاست قاسم فرسوده معاون فرماندار و با حضور مسئولین دستگاه‌های اجرایی شهرستان تشکیل جلسه داد


قاسم فرسوده معاون سیاسی، امنیتی و امور اجتماعی فرمانداری گراش در این جسله بر لزوم اتخاذ تدابیر لازم در خصوص، ذبح بهداشتی و تهیه و تحویل گوشت سالم به شهروندان در عید قربان تاکید کرد و اظهار داشت: مدیریت و برخورد با مسئله بهداشتی و بهداشت محیط برای سلامتی شهروندان در عید قربان از ضروریات است و نظارت بر این موضوع در این ایام باید بیش از گذشته باشد.

وی با بیان اینکه شهروندان از کشتار دام در منازل و معابر عمومی خودداری کنند، تصریح کرد: ذبح دام در روز عید قربان به سبب جلوگیری از انتقال بیماری‌های احتمالی در کشتارگاه انجام شود.

فرسوده تاکید کرد: آموزش و آگاهی بخشی عمومی بویژه در گروه‌های در معرض خطر بیشتر اعم از دامداران، قصابان و فروشندگان دام یکی از مهمترین اولویت‌های پیشگیری از بیماری‌ها است.

رئیس اداره دامپزشکی گراش در این جلسه گفت: برای پیشگیری از تب کریمه کنگو طرح نظارت بهداشتی در عید قربان اجرا می‌شود.

دکتر کورش ایزدی با اشاره به ذبح غیر بهداشتی دام در روز عید قربان، و احتمال بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و دام هشدار داد و گفت: بمنظور تامین گوشت قرمز شهروندان در عید سعید قربان و اطمینان از سلامت گوشت، کشتارگاه با حضور بازرسین فنی، ناظر بهداشتی و شرعی در روز عید آماده خدمات رسانی است 

وی با تاکید بر اینکه از کشتار دام در معابر عمومی خودداری شود،تصریح کرد: برای کشتار دام  در کشتارگاه اقدام شود چرا که باعث انتشار بیماری می‌شود.

دکتر ایزدی گفت: تب کریمه کنگو، بیماری خونریزی دهنده کشنده‌ای است که از طریق گزش کنه آلوده یا تماس مستقیم با خون و لاشه گوشت دام آلوده به فرد منتقل می‌شود و سردرد، تهوع، دردهای عضلانی و خونریزی از نقاط مختلف بدن از علائم این بیماری در انسان است.

وی گفت: ذبح دام‌های قربانی در معابر و سطح شهر توسط شهروندان بدون نظارت بازرسان بهداشتی دامپزشکی، احتمال خطر انتقال بیماری‌های همچون تب مالت، تب کریمه کنگو، سیاه زخم و انگل‌های داخلی مشترک دام و انسان را افزایش می‌دهد.

در این جسله بر نظارت بیشتر بهداشتی در روز عید قربان تاکید و مسائل و مشکلات این حوزه مورد بحث و بررسی قرار گرفت


منبع : فرمانداری شهرستان گراش

کد خبر : 73706
تعداد بازدیدها : ۲۳۸
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
Link group not found.
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است